Ebru Sanatı / Paper Marbling



Ebru Boyalarını Ayarlamak Zordur :) 


Evde Ebru yapmanın kolay olmadığını itiraf ediyorum! 

Boyayı tutturmak,kitreyi en ideal seviyeye getirmek o kadar da kolay iş değil arkadaş.. 

Tam 1 sene önce doğum günümde evimde Ebru atölyesi kurmak için tüm malzemeleri almaya gittiğimde hemen herşeyin hızlıca evde de yapılacağını düşünüyordum ama ne yazık ki o kadar da kolay değilmiş :( 
Ayla hocamın hep dediği gibi Ebru ilgi ve sabır istiyormuş. 
Son zamanlarda gücümü tekrar toparlayıp ebruyu evde yapmak için kolları sıvadım. Hala adam akıllı tekneyi tutturamadım ama yılmadan, daha da odaklanarak ebrularımı çıkaracağımı düşünüyorum. 

Önümüzdeki günlerde eğer ki ideal tekneyi tutturursam neler öğrendim neleri farklı yapınca tekneden iyi /orta ebrular çıkarıyorum yazacağım.

Yukarıdaki resim taze taze çekildi :) tüm çiçek boyalarımı süzgeçten geçirdim ve kitremi hazırladım. Yarın bir umut teknemi açacağım ve bakalım neler olacak :)

Bu sene evde Ebru maceralarımı da buradan paylaşacağım!


2013-2014 Ebru derslerim başladı!

Uzun bir bekleyişten sonra, Kasım ayında Ebru derslerime yine başladım. Ayla Hocamın güzel atölyesinde bu dönemim ilk ebrularını çıkarmaya başladım :)


Uzun zamandır elime fırçayı almamıştım..Klasik ilk önce yine battal ile başladık, 2 hafta battaldan sonra yavaş yavaş laleler yapmaya başladık. Bazen arkadaşlarım bana soruyor: Neden hep Lale? neden farklı bir şeyler denemiyorsunuz? Ayla Hoca'dan öğrendiğimiz klasik ebru ve bu sebeple de çok farklı çiçekler yapmıyoruz ama bu alanda giderek uzmanlaşıyoruz..
neredeyse 3 sene oldu ebru ile uğraşalı.. her haftasonu koş koşa gidiyorum derslere.
Her fırça darbesinde heyecan duyuyorum ve teknenin güzelliğine bırakıyorum kendimi.

Bakalım bu senenin ilk ebruları nasıl çıkmış :) Sayfanın aşağısına doğru inince ne kadar gelişme kaydettiğim bariz ortada :)










Ebruli Tabak Altlıkları



Koskoca bir yaz bitti...
3 haftalık tatilden sonra tekrar iş başı yapmak gerçektende çook zor oldu benim için.
Geçen sene başladığım ebru derslerine tekrar başlamak için tam 1 ay var önümde... bu sürede kendim evde tekrar ebru yapmaya çalışacağım :)

Yaz sonunda yaptığım ve bloga koymayı unuttuğum bir çalışmayı sizlere aktarmak istiyorum. 


Battal ebru çalışırken  aklıma tabakların altına konulan desenli aksesuarlardan yapma fikri geldi ve anneme bülbül yuvalarından oluşan bu güzel tabak altıklarını yaptım. 

Sizin de aklınızda bulunsun bence yaratıcılığınızı kullanarak bir çok farklı model oluşturabilirsiniz.




Evde Ebru Yapımı İçin Pratik Bilgiler


Sonunda evimde ebru teknemi açma cesaretini gösterdim. Caseret diyorum çünkü zor ve zahmetli bir iş evde Ebru yapmak.

Son 2 senedir Ayla Makas’tan Ebru dersleri alıyorum ve bu sanata olan ilgim giderek artıyor.
Aldığım dersler dışında, kendi evimde de ebru yapmaya devam etmek için sonunda gerekli malzemeleri aldım ve evde kendi minik atölyemi kurdum.



Evde ebru sanatını yapmak biraz meşakkatli bir iş. Öncelikle bunun için bir oda / balkon bulmanız lazım. Sonra da Ebru malzemeleri satan bir dükkana gidip tüm malzemelerinizi alabilirsiniz.

Bütçe?

Şunu söyliyim ki bu iş için en az 400 TL’lik bir bütçe ayırmak lazım, evet biraz fazla gibi geliyor ama aldığınız malzemeler size bayağ uzun süre ebru yapmanızı sağlayacak.

Peki malzemeler neler?

Ebru teknesi à ben eminönündeki bakırcılar çarşısından aldım. Baklava tepsisi ya da ebru teknesi için tepsi arıyorum dediniz mi hemen veriyorlar.. tanesi 25 TL ve en hesaplısı bu. Ebru malzemeleri satan özel dükkanlarda metal tekneler  90 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Boyalar à Ayan Ebru’dan kullanıma hazır olan boyalardan aldım. Farklı boya alabileceğiniz yerlerde var ama ben herşeyi Ayan’dan aldım. Mavi, beyaz, siyah, sarı, yeşil başlangıç için ideal boyalar.

Fırça & Kitre & Öd & Biz Seti à bunları da Ayan’dan aldım.


Kavanoz à Ebru yaparken bir çok kavanoza ihtiyacınız olacak. Orta boy ve en minik boylardan mutlaka 8 er adet alın. Ayan’da var, piyasaya göre hafif pahalı. Çevrenizde mutlaka kavanoz satan dükkanlar vardır, oralardan da alabilirsiniz.

Kağıt à Şamua kağıt , yine Ayan ebrudan aldım.
Huni & tülbent & 5 litrelik bidon à artık bunlarıda bulun bir yerden  J

Gelelim, ebru tekenesini kurmaya J
İlk iş, kitre yapımı.

3 kaşık tepeleme deniz kadayıfını, 3 litre su ile karıştırın. Bunun için mutlaka ama mutlaka el mikseri kullanın. Göreceksiniz, deniz kadayıfını suya koyar koymaz topak topak olacaktır. Bu yüzden hemen mikser ile 10 – 15 dk topaklanma gidene kadar karıştırmanız gerekiyor.
Hazır olan kitreyi 5lt’lik bidona koyacaksınız bunun için de ilk önce bidonun ağızına tülbent ve huni yardımı ile kitreyi boşaltmanız gerekiyor. ( Eğer bu yöntem işe yaramazsa, diğer 2.yöntem çay süzgeci ile kitreyi süzmeniz) Yaptığınız kitreyi soğuk bir yerde – ben buzdolabına koydum – saklayın ve ertesi gün kullanmadan önce oda sıcaklığına gelince kullanmaya başlayın.
Unutmayın, kitre çok katı olmamalı, boza kıvamında olmalı. Değilse su ekleyin.

Gelelim boyaların hazırlanmasına...
Ebru sabır  ve emek işi.. evde teknenizi açtığınızda bunu çok yakından deneyimliyorsunuz...
Boyaları mağazadan alır almaz kullanamazsınız, boyaları pişirmek gerekiyor ve hazırlamak gerekiyor. Nasıl mı?
Size örnek olması amacıyla, battal için boya yapımını aktarıcam.



Kitrenizi tekneye dökün.. 2 kavanoz alın ve 1. Kavanoza 2 yemek kaşığı boya koyun. Boyayı su ile karıştırın ( karıştırmak için boya fırçasını kullanabilirsiniz..) Orta büyüklükteki bir kavanozun yarısından fazlası kadar su koyun.

Ebru boyalarınızın kıvamını bulmak sizin denemelerinize bağlı ve kesin bir tarifi yok. Su ile karıştırdığınız boya içine 10- 15 damla öd ilave edin ve biz ile bu karışımdan biraz alıp kitre üzerine dökün. Boyanız çatlak çatlak olacaktır, ya da kumlu.. bu doğal. Eğer böyle ise içine su eklemeniz gerekir. Eğer boyanız ceviz kadar açılmıyor ise öd gerekir demektir..  boya hazırlanmasında öd ve su miktarları çok kritik bunlar sizin deneme yanılma yöntemiyle yapmanıza bağlı olan ayarlar, o yüzden tiyo veremiyorum J

Bu yapmış olduğunuz boya karışımının yarısını  ( boyanın rengi çok koyu olabilir) farklı bir kavanoza koyun. Şuan elinizde 2 ayrı boya kavanozu ve karışımı var. Battal için önemli olan ilk boyanın ikinciye göre hafif koyu olması lazım. İkinci boyanında ilkine göre daha çok açılması lazım. Bu dengeyi tutturduğunuzda boyalarınız hazırdır demek.
Yine hatırlatmak isterim, boya eğer teknede dibe çöküyorsa içine ÖD, eğer boya çatlıyorsa içine SU koymanız gerekli J

Benim bazen boyaları hazırlamam 40dk sürüyor... teknenizin boyalara verdiği tepki her zaman değişik olabiliyor. Unutmayın, Ebru Sanatı sabır işi, emek işi... yılmamak ve tekrar tekrar denemek gerekiyor!


Şimdiden evde teknesini açanlara bol şanslar!

Ayla Makas Ebru Sergisini Kaçırmayın!


Ebru sanatçısı Ayla Makas'ın öğrencileriyle birlikte açmış olduğu Ebru Sergisi 16 Mayıs'ta Gümüşsuyu'ndaki Atatürk Kitaplığı'nda açıldı ve 31 Mayıs'a kadar devam edecek.

Benim de Ebru hocam olan Ayla Makas'ın sergisini mutlaka ama mutlaka bu haftasonu ziyaret edin. Sergide hem Ayla hocanın hem de öğrencilerinin bir çok eserini bulabilirsiniz. Sergide geleneksel Ebru sanatının Minyatür, Hat ve Kat'ı sanatıyla nasıl harmanlandığını görebilir ve beğendiğiniz eserleri satın alabilirsiniz. Ben sergiye hayran kaldım, emeği geçen herkesi tekrar tebrik ediyorum!

Bu güzel haftasonuna biraz sanat katmak isterseniz,mutlaka Ayla Makas Ebru Sergisine uğrayın pişman olmazsınız :)

Sergiden bir kaç kareyi de sizlerle paylaşmak isterim, özellikle gül motiflerinin Kat'ı sanatı ile uyumuna hayran kaldım.





Hikmet Barutçugil'in Ebru Sergisi 23 Mart'a Kadar Beyoğlunda!




Bu soğuk cumartesi günü mecburen Taksim'de gezinirken, Hikmet Barutçugil'in Ebru sergisinin ilanını görünce, hemen Beyoğlu Sanat Sergisine gittim.

Ebru ile ilgilenenler bilirler, Hikmet Barutçugil, modern Ebru sanatına bir çok katkıda bulunmuş ve Barut ebrusunun da yaratıcısı olan bir sanatçıdır. Yurtiçinde ve yurtdışında sayısız sergi açmış olan bir sanatçıdır.

Bu sene Hikmet Barutçugil'in sanattaki 40. yılı ve bu sergi ebru sanatçısının barut ebrularıyla yaptığı eserleri barındırıyor. Çok güzel ve farklı çalışmaların olduğu bu sergide bir kaç fotoğraf çektim, sizlerle de paylaşmak isterim :)

 Sergiyi 23 Mart'a kadar Beyoğlu Sanat Galerisinde gezebilirsiniz.. 

Eğer ebru ile ilgileniyorsanız bence bu sergiyi kaçırmayın!






Karanfil Ebru Çalışmalarım / My Clove Paper Marbling Works 

Güzel haberlerim var! Sonunda karanfil ebru denemelerime başladım... Lale desenlerimi oturttuktan sonra ikinci etap Karanfil Ebrular!
Lale'ye göre bence daha eğlenceli ve zor olan bu motif üzerine 2 ay çalışmayı hedefliyorum. İlk denemelerimi şimdi paylaşıyorum, önümüzdeki hafta daha farklı motifleri de ekleyeceğim :)

I've got good news! finally I start to do clove motifs on paper marbling. After working 2 months on tulips, now ı work on clove motifs and ı am planning to work on them during 2 more months! Here are my first trials! next week more different motives are coming :)













3'lü Laler / Triple Tulips

Lale Ebru yamaya son sürat devam ediyorum...
Hocam Ayla Makas'tan farklı lale ebru türleri öğreniyorum ve en son keşfettiğim motifler 3'lü ve 5'li lale yapımı. Aslına bakılırsa bu lale motifini diğerlerinden daha çok severek yapıyorum :) 

My Paper Marbling Art classes are continuing! I learn several different paper marbling art motifs. Especially, I learn several motives with tulips figures. 
Nowadays, I work on Triple Tulip motifs and I really like to do them! Here are some pictures from my last Paper Marbling classes. 






  
Ebru ile Neler Yapılır?


Eğer Ebru ile uğraşıyorsanız ve Ebru ile farklı neler yapabilirim diye soranlardansanız, sizlere en son keşfettiğim bir yöntemi aktarmak isterim :)

Kitre üzerine yaptığınız Ebrularınızı, tahta üzerine de aktarabileceğinizi biliyor muydunuz? Aynı kağıda Ebruyu aktarırmış gibi, Ebrularınızı tahtaya ( özelliklede tahta boyamada kullanılan tahta objelere) aktarmanız çok kolay!

Tahta üzerine aktarılan ebrularda dikkat etmeniz gereken en önemli şey, tahtayı suyun üzerine koyarken hava kabarcığının gelmemesidir. Benim 2.denememde hava kabarcıkları ne yazık ki oldu ve suya koyduğum tahtada beyaz noktalar oluştu. ikinci önemli nokta ise, tahtayı suyla koyarken iyice bastırmanız ve suyun üzerinde biraz uzun tutmanızdır. 

Geçenlerde ben 2 örnek üzerinde çalıştım. Buyrun fotolar:





Demet Demet Laleler / Bouquet of Tulips

Geçen hafta yeni lale ebru modelleri üzerine çalışmaya başladım ve buket laleler modeli üzerinde 2 haftadır çalışıyorum. Ne söyliyim açıkçası bu model biraz zor ve buket formunu oluşturmak biraz zaman alıyor :) 
Önümüzdeki günlerde farklı modelleri yine bloguma ekleyeceğim.

***I've been trying to work on bouquet of tulips for 2 weeks. It is quite difficult to make a perfect tulip bouquets but ı really working on this model. Here I put some of the first bouquets that I did but next week I'll put some more other models.





Ebru Fırçası / Marbling Brush


Ebru Fırçası at kılından ve gül dalından yapılır ve bu ikisini birleştirmek için hiç bir yapıştırıcı kullanılmaz. Nedeni, ebru yaparken kitereye kimyasalın gelmemesi ve yapıştırıcı konulunca doğal olmamasıdır. Ayrıca gül dalının kullanılma sebebi sağlamlığı ve esnekliğidir.

Klasik ebru yapanlar ki bende şuan için klasik ebru öğreniyorum, gül dalından ebru fırçası kullanırlar. Geçen sene gül dalına at kıllarını bağlamayı öğrenmiştim ama ne diyim gerçekten de çok zor bir süreç :) hazır satılan fırçalar her zaman ideal.

Bu hafta ebru yaparken bloguma kullandığımız ebru fırçalarını koymak istedim:

 ***************************
In traditional Ebru, we use brushes that are made with horse hair and tied to a rose branch. To tie the horse hair to the branch we don't use any glue. The main reason in this is not to use something chemical. Because if you use chemicals, it can drop to the water and can damage your marbling. 

Here is the photo of the brushes that I use during my marbling classes. I love their colours! Nice right? :)





Lale Ebru / Tulips with Marbling Art

Ebru Derslerim devam ediyor demiştim :) 6 aydır, neredeyse elime hiç ebru fırçası almadım ve yeni derslerle birlikte ilk ebrularımı yapmaya başladım. 
Aşağıdaki örnekler bu senenin en yenileri... Sayfanın aşağılarına indikçe, ne kadar çok ilerlediğimi sanırım görebileceksiniz :)

I continue to take my marbling lessons in Istanbul. during the summer time, I didn't get any chance to do Marbling Art.  With this new semester, I started to take my lessons and here is my latest tulips! When you scroll down, you'll see my old marbling examples and I am sure that they tell lots of things about my progress. :)









Battal Ebru


İpad'de Ebru yapmak ister misiniz?  / Doing marbling With iPad app?

İpad en popüler uygulamalar kısmında gezinirken, Ebru Boyama uygulamasını gördüm. 

Türk bir firma tarafından yapılan bu uygulama ile iPad e dokunarak sanal Ebru yapmak mümkün. Çocuklar için yapılan bu uygulama meşhur Fatih Projesinde yer alma şansı elde etmiş.. İlgililerine duyurulur:

I just found an application that helps you to do traditional Turkish art: Ebru / Marbling with an ipad.
Its a quite nice app for kids and it works not bad. here is some screenshots from the app!










Dostluk Defteri Ebru Sergisi Ekim'de Beşiktaşta!



Aslında çook geç kaldım yazmak için bu yazıyı... belki son dakika yakalayan biri olur da sergiyi gezme şansına erişir.

15-30 Ekim tarihi arasında, 14 ülkeden Ebru sanatçılarının katılacağı uluslararası ebru sergisi Beşiktaş'taki Dolmabahçe Sergi Sarayı'nda gerçekleşecek. 

Sergiye bende ne yazık ki gidemedim ama 30 Ekim'de sergiyi ziyaret ediyor olacağım :) 
Sergiye gidemeyenler üzülmesin, Hikmet Barutçugil web sitesinde sergideki eserlerin fotoğraflarını yayınlamış. Aşağıdaki linkten Ebrulara ulaşabilirsiniz: 

http://www.ebristan.com/?d=album&aid=40

Sergiye gitmek isteyip de gidemeyenler için yine bir güzel haber :) Eserler, sergiden sonra Hikmet Barutçugil'in Ebristan Ebru Evinde meraklılarına sunulacak, benden söylemesi. 


Bu arada Ayla Makas'tan aldığım Ebru derslerine bu sene de devam ediyorum :) Yakında daha güzel ebrularımı paylaşacağım. 




Dünya Ebru Günü / International Marbling Day


Dünya Ebru Günü bu sene 8 Eylül'de kutlanacakmış. Internetten detaylı bilgileri ararken aşağıdaki ilana rastladım, 8 Eylül'de Beylükdüzü Belediyesi tarafından düzenlenecek olan etkinlikte bir çok ebru eserini ve ebru sanatçılarını yakından görme fırsatı elde edebilirsiniz. ben ne yazık ki orada olamayacağım ama aklım orada olacak :)






Ebru ile yapılan eğlenceli video / Nice video made with marbling & origami

People, often ask me  what can we do with marbling art... answer is everything :) everthing depends our imagination. I found a video on vimeo.com that shows how  marbling art can be used in videos :) here it is, you'll love this video. 



Karanfil ve Tarak Ebru / Clove Ebru 

Artık Karanfil yapabiliyorum :)

Whoho! I can make Clove Ebru :) 

Clove Ebru  / Karanfil Ebru


Tarak Ebru 



En son yaptığım Laleler / My Latest Tulips

Ebru derslerimin sonlarına geliyorum... Ekim 2012'den itibaren yine ebru derslerime Caferağa'da devam edeceğim. Bu zamana kadar, battal ebru, bülbül yuvası, şal & tarak ebru, lale, karanfil yapmayı öğrendim. Sayfama yavaş yavaş yaptıklarımın fotoğraflarını ekleyeceğim. 
Aşağıda çok ama çok sevdiğim Ayla Makas hocamın, doğum günüm için yaptığı lale'yi de koyuyorum :) Böyle muhteşem bir hocadan ders almak benim için gerçekten de çok ama çok büyük bir keyifti!

As my Ebru classes come to an end, I would like to post some of my latest Ebru's. 
Since the beginnig  of my Ebru classes in Caferaga Medresesi, I've been learning different types of Ebru.. As everyone knows, I've been taking these great  classes from my teacher Ayla Makas. Last time, she offered me a beautiful Tulip for my birthday, see below for my gift and my tulips. 




                                                 Ayla Hocamın Hediyesi / My birthday Gift :) 

Caferağa Medresesi Ebru Dersleri
Kasım ayından itibaren Caferağa Medresesinde Ayla Makas'tan ebru dersleri alıyorum.
Artık blogumda yapmış olduğum Ebrularımın fotoğraflarını göreceksin! Geçen sene koyduğum fotoğraflara bakınca, Ebru'da ne kadar çok ilerlediğimi gördüm :)
Caferağa Medresesi





Ebru yaparken


Medrese Duvarlarındaki Ebru Çalışmaları



Laleler  - benim çalışmam değil :)



My New Hobby: Marbling Art!

Ebru Sanatı - marbling art- was always my favorite art that I would like to learn one day! And finally, I had a chance to learn this traditional Turkish art in Istanbul. As I am currently looking for a job, I've got a big block of free time to enjoy :) Voila! Pinpine's new Hobby; Marbling Art.

So what is Marbling Art - Ebru Sanatı?
Here is my quotation from marbleart.us 







The art of marbling (Ebru Sanatı) was started in the 1100's, either in Turkey or Persia, though the earliest marbled papers still in existence are Turkish ones from the 1400's. They were used for decorative purposes, and also as a background for official documents and signatures, to prevent erasure and forgery. The art was taken to Western Europe by the crusaders, and by the 1600's, France and the Netherlands had become well known for the quality of their papers. Their marbling became an essential part of bookbinding, with the papers being placed on the inside covers of all fine books, which is still one of the main uses of marbling today. The intricate patterns of the papers were used to cover the folds, strings, and glue marks of the bindings, and also to serve as an aesthetic transition from the dark leather covers to the white pages inside. The marblers' guilds were separate from the bookbinders' guilds, who were forever spying on the marblers, trying to discover the techniques of marbling to avoid the high cost of their papers. So for centuries, the marblers often had to do their work at night in secret laboratories, behind locked doors, and hardly anyone could hope to learn the art unless he was born into a marbling family.


One of the important thing in marbling art is , each of the product is unique. It is really impossible to make the same design again. So here are my handmade fresh Ebrus ( I prefer to use its traditional turkish name).


The first one is called " Battal Ebru".


The second is " Gelgit Ebru"




Here is "Şal Ebru"


And my last one is: " Hatip Ebru". I made a better one but it is still wet. So I add its picture next week. I had only 2 Ebru lessons. So next week I will upload more Ebru pictures! If you have an remarks, don't hesitate to ask me (=